ابرچالش” آب “در کمین اقتصاد ایران

از شش ابرچالشی که مسعود نیلی دستیار ویژه اقتصادی رییس جمهور برشمرده،آب را باید ویژه تر در نظر گرفت،چه آنکه ایران کشوری خشک است و آب برای آن غنیمتی بزرگ.به گزارش خبرآنلاین، با افزایش جمعیت ایران، تامین آب به تدریج به شرایط بحرانی خواهد رسید.از همین رو،اقتصاددانان نسبت به ارایه راهکارهایی برای جلوگیری از هدر رفت آب هشدار می دهند.اگرچه در برنامه پنج ساله ششم،آب از اهمیت ویژه در قوانین برخوردار است،اما هر برای جلوگیری از بحران آب لازم است، هماهنگی بیشتری بین ارکان تصمیم گیر در کشور صورت بگیرد.آنطور که کارشناسان می گویند، کمبود آب در ناشی از سه عامل ریشه می گیرد؛اولین عامل کمبود میزان بارندگی نسبت به متوسط بارندگی جهانی است .متوسط بارندگی سالانه ایران 245 میلیمتر و متوسط جهانی 750 میلیمتر است؛ این رقم یعنی کمتر از یکسوم متوسط جهانی.عامل دوم شاخص مصرف زیاد آب در ایران است. براساس شاخص های بین المللی مصرف مطلوب معادل 40 تا 50 درصد منابع آب تجدید پذیر یک کشور است. با توجه به اینکه متوسط سالانه منابع تجدید پذیر ایران 120 میلیارد مترمکعب است، اگر حدود 50 تا 60 میلیارد مترمکعب در سال از منابع تجدید پذیر در بخش های مختلف مصرف کنیم، مطابق شاخص های بین المللی عمل کرده ایم. در حالی که در سالهای گذشته میزان مصرف آب در ایران به مرز 85 درصد رسیده است؛ یعنی از 120 میلیارد مترمکعب منابع تجدیدپذیر، سالانه 100 میلیارد مترمکعب به مصرف می رسد و بالا بودن این شاخص به معنای فشار بیش از حد به منابع آب به ویژه منابع آب زیرزمینی است .عامل سوم سهم مصرف آب در بخش های مختلف است. از این 100 میلیارد مترمکعب آب که طی سالهای گذشته سالانه از منابع تجدید پذیر ایران مصرف شده است، بیش از 90 درصد آن در بخش کشاورزی، حدود 3 درصد در بخش صنعت و حدود 7 درصد در بخش شرب و بهداشت مصرف شده است. مصرف 90 درصدی آب در بخش کشاورزی آن هم با راندمان پایین آبیاری، یکی از عوامل اصلی بحران آب در کشور است. این در حالی است که متوسط سهم بخش کشورزی در مصارف آب در جهان حدود 70 درصد و سهم بخش کشاورزی در کشورهای توسعه یافته از منابع آب حدود 40 درصد است. ولی در ایران سالانه 90 درصد کل منابع آب مصرفی، در بخش کشاورزی آن هم با راندمان پایین آبیاری مصرف می شود و این موضوع به اعتقاد کارشناسان مهمترین عامل در ایجاد بحران آب در ایران است .ستار محمودیسرپرست وزیر نیرو چندی پیش گفته بود (یکی از کارهایی که در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده، این است که باید 11 میلیارد متر مکعب در مصارف، کاهش اتفاق بیفتد که این کار با توافق وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، سازمان محیط زیست و… تایید شده و جزو برنامه ها قرار گرفته است. اگر این اقدامات که در برنامه خوب دیده شده در عمل موفق باشند، قطعا روند کاهش  سطح منابع آب زیرزمینی کشور متوقف می شود و در طول سالهای برنامه ششم شرایط بهبود می یابد).
پروژه ای به نام انتقال آب
سابقه پروژه انتقال آب به پیش از انقلاب برمی گردد.درسالهای 54 و 55 گروهی از کارشناسان سازمان برنامه این طرح را پیشنهاد کردند،اما مورد توجه قرار نگرفت.بعدها در دولت سازندگی،طرح انتقال آب از خلیج فارس به استانهای خشک مثل کرمان و یزد، مجددا در دستور کار قرار گرفت.با این حال هزینه بر بودن این طرح سبب شد تا مسکوت بماند.با این حال مرحوم هاشمی رفسنجانی این طرح را در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم پیگیری می کرد.پروژه انتقال آب اما در دولت های اصلاحات و دولت محمود احمدی نژاد هم مطرح شد،اما از دستور کار خارج شد. به نظر می رسد، حسن روحانی هم به این طرح علاقه مند است.او دو سال پیش هنگام سفر به یزد اعلام کرد با اختصاص 4000 میلیارد تومان اعتبار، طرح انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به فلات مرکزی ایران در دستور کار دولت است .علیرضا دائمی قائم مقام وزیر نیرو گفته بود هم اکنون قیمت تمام شده هر متر مکعب آب شیرین شده خلیج فارس و دریای عمان به همراه هزینه انتقال آن برای مرحله اول طرح یک دریا حدود 3هزار تومان تخمین زده می شود که نسبت به تعرفه های جاری آب شرب و صنعتی و کشاورزی رقم بالایی است. طرح انتقال آب به گفته گروهیاز کارشناسان اقدامی غیرکارشناسی است، چرا که هزینه انتقال آب زیاد است. از طرفی هم انتقال آب، راهکاری ثانویه برای حل مشکل آب به حساب می آید. یعنی ابتدا باید صرفه جویی و درست مصرف کردن آب و مکانیزه شدن صنعت و کشاورزی صورت بگیرد، بعد اگر این راهکارها کارساز نبود، به سراغ انتقال آب رفت، نه در شرایطی که کشاورزی ایران به شدت سنتی و معیشتی است.حبیب الله بیطرف وزیر نیرو در دولت اصلاحات می گوید :من اعتقاد دارم که انتقال آب از خزر یا ارس یا جای دیگر به دریاچه کاملا یک اقدام غیرکارشناسی است. چون ارتفاع هیدرولیکی آب در دریاچه را اضافه می کند و اگر برداشت آب زیرزمینی منابع شیرین ادامه پیدا کند، این افزایش ارتفاع باعث تشدید حرکت منابع آب شور در زیر زمین به سمت منابع آب شیرین می شود و بحران را افزایش می دهد.
آیا راهی هست؟
کارشناسان می گویند، ساده ترین راهکار، استفاده از شیوه های افزایش راندمان آبیاری است؛ شیوه های آبیاری در ایران باید تغییر کند و برنامه ریزی های لازم برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی به وجود بیاید. البته عمده مصرف کنندگان آب در بخش کشاورزی، مردم یا بخش خصوصی هستند. دستگاه حاکمیتی در بخش کشاورزی باید با آموزش و ترویج و فراهم کردن تسهیلات لازم برای سرمایه گذاری در روش های بهینه مصرف آب از جمله سیستم های تحت فشار که در دنیا مرسوم است، زمینه را برای افزایش راندمان آبیاری فراهم کند .در حال حاضر کشاورزی در دنیا یک فعالیت تکنیکی با سیستم های مکانیزه پیشرفته است.اما کشاورزی در ایران هنوز سنتی است. هنوز آبیاری براساس جوی ها و کرت بندی های غرقابی به شیوه ای کاملا سنتی و غیربهینه صورت می گیرد .به گفته کارشناسان، ضعف مدیریت کشاورزی در طول دهها سال از عمر مدیریت در کشور، باعث این شرایط شده است.محمد طبیبیان اقتصاددان می گوید: دولت هاى ما از قبل از انقلاب تا به امروز نفت محور بوده اند چون نفت، دلار در کف دست دولت ها قرار می دادهکه به زخم هاى مختلف بزنند به همین دلیل هم به طور جدى مشکل آب را به حساب نیاورده اند،چون ظاهرا از این حیطه درآمدى براى دولت متصور نیست.   اما آب مهمترین مواهب طبیعى کشور است. او معتقد است مسلماً راه حل هایى وجود دارد؛ یکى از آنها بازیافت آب شهرى – ایجاد شبکه فاضلاب و استفاده مکرر از آب در استفاده هاى غیرشرب است . دیگرى صرفه جویى در مصرف از طریق بازسازى شبکه هاى آبرسانى فرسوده در شهرها و استفاده از ابزار قیمتگذارى است. بازنگرىدر شیوه هاى استفاده از آب هم راهی دیگر است .رییس اسبق سازمان برنامه و بودجه می گوید :برنامه هاى آمایش سرزمین در  کشور ما از قبل از انقلاب بر یک مبناى نادرست، یعنى تصور امکان برنامه ریزى منطقه اى کلان به صورت مرکزى و در سطح کشور از طریق معمارى و مهندسى قرار گرفت و البته ناموفق بود. برنامه هاى آمایش سرزمین شاید بتواند موفق شود در صورتى که چند پروژه مشخص بزرگ براى مناطق مختلف در سطح ملى تعریف شود.از این گذشته برنامه ها باید به صورت منطقه اى در سطح استان و با جزئیات بیشتر در سطح شهرستان تدارك دیده شود. در این مورد اختیارات استانداران و مدیران استانى و مدیران و شوراها در سطح شهرستان بایستى افزایش یابد. همچنین اقدامات برنامه ریزى و اجرا غیرمتمرکز پیگیرى شود. مهمتر از همه لازم است برنامه هاى اجرایى همراه با برنامه مالى و تعیین تکلیف اکید جریان مالى براى این اقدامات باشد. این شیوه اى است که در کشورهاى پیشرفته موفق بوده است.

منابع :

DA%1B%8D%8A%8D%7A%8/%D48785http://www.iana.ir/fa/news/